نشانه ی روز :

تاریخچه مختصر انجمن معتادان گمنام در جهان و ایران

در سال 1935 (1314 شمسی ) پدیده ای به نام الكلی های گمنام كه به AA معروف است، در دنیا به وجود آمد . برنامه ای که با به اشتراک گذاشتن تجربیات بهبودی اعضا باعث پاک ماندن آنها از الکل شد و این برنامه از طریق کارکرد دوازده قدم بهبودی به اعضای خود کمک می کرد که پاک بمانند . لازم به ذکر است که امروزه بیش از 250 برنامه ی دوازده قدمی بهره گرفته از این قدمها وجود دارد .
«جیمی کینون» در اواخر دهه ۴۰ میلادی NA را که برداشتی از اصول و مرام AA بود پایه گذاری کرد. برنامه NA به طور رسمی در جولای سال ۱۹۵۳ میلادی (1331 شمسی) پایه گذاری شد که ابتدا به صورت یک حرکت کوچک به کار خود ادامه می داد در حالی که امروز به عنوان یکی از بزرگترین و قدیمی ترین نهادها در راستای ترک اعتیاد در دنیا شناخته می شود. در ۱۴ سپتامبر ۱۹۵۳ آنها نامه ای از بیل ویلسون بنیانگذار AA دریافت کردند که می توانند از اصول و سنت های «الکلی های گمنام» استفاده کنند ولی نه به اسم AA. بعد از آن سازمان رسما نامش را به NA معتادان گمنام تغییر داد.

تاریخچه انجمن معتادان گمنام در ایران

انجمن معتادان گمنام پیام رسانی خود را در ایران، از سال ۱۳۶۹ هجری شمسی توسط چند عضو که با کمک اصول انجمن بهبودی خود را دنبال می کردند، در مرکز بازپروری قرچک آغاز نمود. در سال ۱۳۷۳ با افزایش تعداد اعضای در حال بهبودی و حمایت های معنوی مسئولین، اولین گروه انجمن معتادان گمنام، بصورت رسمی در شهر تهران، شروع به فعالیت نمود. این انجمن، در سال ۱۳۸۵ از پلیس امنیت ناجا و در سال ۱۳۹۲ از وزارت محترم کشور با شماره ثبت ۲۱۰۶۵، مجوز فعالیت سازمان های مردم نهاد در سطح ملی را دریافت کرد. به دلیل رعایت اصل گمنامی، هیچ مدرکی از حضور اعضا در انجمن تهیه نمی شود و در نتیجه تهیه آمار دقیق اعضای در حال بهبودی میسر نیست، در حال حاضر، هر روزه جلسات متعددی در اکثر نقاط کشور برگزار می شود و تعداد قابل توجهی از معتادان توانسته اند، با کمک اصول این انجمن از چنگال بیماری اعتیاد رها شوند. رشداین جلسات و گروه ها، تنها شاخص موفقیت انجمن معتادان گمنام ایران است. روابط عمومی
در حال حاضر معتادان گمنام ایران ، به طور هفتگی بیش از 5500 گروه در غالب 24000 جلسه بهبودی و حدود 350 گروه بانوان در شهرهای بزرگ ، کوچک و حتی روستا ها برگزار می کند .