نشانه ی روز :

سوال 11 قدم یک / چگونه دیگران را برای رفتار خودم سرزنش کرده ام ؟

یکی از سوالهایی که درکش ، عمل کردن بهش و شناختن روش استفاده ی بیماری از این نوع انکار اگه وارد زندگیم بشه دروازه ای میشه به دنیایی جدید !

اول یه دیدگاه ساده از سوال بگیرم برای بچه های قدم اولی که خیلی ساده متوجهش بشن ، چون پیش از نوشتن این سطرها یک صفحه نوشتم و وقتی نگاهش کردم متوجه شدم فکر کردن و درک اینکه مسئولیت همه چیزهایی که در زندگیش وجود داره با خودشه ، عزیز دلی که اول راهه رو وحشت زده میکنه ! نگران نشو عزیزم :-)

سوال داره این روش بیماری رو به من گوشزد میکنه که هر وقت من دارم دیگران رو سرزنش می کنم واسه کارهایی که خودم انجام دادم ! (بعنوان مثال تو من رو عصبی کردی منم پرخوری کردم ! تو من رو هوایی کردی ، من سیگار کشیدم ، تو شروع به غیبت کردی ، منم مشغولش شدم … تا برسه به جاهای باریکتر و دست به دامن جامعه فلان کرد و روزگار فلان جور بود و … که من دست به فلان خطا زدم ) باید مچ بیماری رو بگیرم … من مسئول زندگی و اشتباهاتم هستم ، هیچ کس در جهان نمی تونه من رو مجبور به کاری کنه . من در هر شرایطی می تونم خوب باشم و وقتی به چنین شرایطی پی بردم باید فوری مچ خودم رو بگیرم و بگم شیطووووون ، بیماریت فعاله ، مسئولیت کارهای خودت رو ننداز گردن دیگران و غرغر نکن … دست از سر دنیای بیرون بردار و نگاهی به دنیای درونت بنداز … آروم بگیر و اجازه نده بیماری فرمان زندگیت رو بدست بگیره و اشتباهاتت رو توجیه کنه !

حالا بریم سراغ درک بسط داده شده :  یک عادت قدیمی در بسیاری از ما شکل گرفته به نام دیگران رو مسئول رفتار خودم دونستن ، من تمرکز این سوال رو از روی رفتار بر می دارم و بسطش می دم به زندگی ، اعمال ، افکار و همه چیز !

بعضی از ما عادت کردیم  همه چیز و همه کس رو مسئول رفتارها ، اعمال ، زندگی و شرابطمون دونستن انگار که خودمون هیچ نقشی توی اینها نداریم !!! عجیب اینه که این نوع خودفریبی آنچنان برای ما عادی و طبیعی شده که این دروغ بزرگ رو هم بخوبی باور کردیم و الان با خوندن این متن مطمئنم که خیلی ها یه علامت سوال بزرگ بالای سرشونه که مگه واقعا ما مسئول این شرایطیم ؟ و پاسخ اینه : پ ن پ sealed

آره دوست عزیزم من مسئول تک تک ثانیه های زندگیم ، اعمالم ، رفتارم ، عملکردم و بهبودیم هستم … (و تنها چیزی که کم و بیش فکر می کنم مسئولش نباشم افکارمه که گاه گاه شیطنت می کنه و اینور و اونور میپره که واقعیت امر اینه که این هم اعتقاد قلبیم نیست و  اگه رهروی خوبی در مسیرم باشم امیدم اینه که روزی خواهد رسید که مسئول افکارم هم خواهم بود و خداوند فرمان اون رو هم به دستانم خواهد سپرد )

آره عزیزم ، هر وقت که گفتی چون در خانواده ای فقیر به دنیا اومدم فقر امروزم تقصیر اونهاست ، درک کن که در انکار به سر میبری و بگرد و ببین اونهمه آدمهای میلیاردری رو که از خانواده ای فقیر بیرون اومدن و تبدیل شدن (میتونی یه نگاه به اینجا بکنی ، آشنایی با نوزده میلیاردری که در فقر شدید بودن ) و در قدم ششم متوجه خواهی شد که آنچه تو رو فقیر کرده خانواده و گذشتت نبوده ، بلکه نواقص اخلاقی و باورهات بوده …

هر وقت جامعه رو مسئول شرایط زندگیت دونستی ، نگاهی به اونهایی بکن که در همین جامعه رشد کردن و بزرگ شدن و بهترین زندگی رو برای خودشون و حتی اطرافیانشون ساختن … آنچه که شرایط امروز زندگی من رو ساخته جامعه نیست ، باورها ، افکار ، رفتار ، تصمیمات و در حقیقت اگه شرایط مناسبی نداری می تونم بگم شرایط امروز زندگی تو حاصل همین بیماریه و زیر شاخه هاش ، ترس ، خودمحوری و نواقص اخلاقی …

در آخرم یه چیز رو دلی بگم :فراموش نمی کنم تمام خوبی هایی که در زندگیمه از خداونده و هر چه مشکل و گیر و گرفت و بدی هست از این بیماری ، این شیطانی که سرم لونه کرده است … این وسط دیگه هیچی نیست ، نه دیگران ، اطرافیان ، شرایط ، جامعه … چون :

 

کانال تلگرام مسیر آرامش، دوازده قدم آرام: این روبرو کلیک کنید شاید باز شه! ورود به تلگرام با یاروشکن 😂 می تونید در تلگرام این رو سرچ کنید : aram12steps

Check Also

اصل روحانی تمایل

خوب تمایل یعنی میل داشتن ، خواستن … در نگاه اول چندان شبیه یه اصل …

4 comments

 1. فدات فدات فدات پسر عالی

 2. سلام
  وقت بخیر کانال یا گروهی که بتونم تجربه کارکرد قدمها رو بگیرم معرفی میکنید
  من بعد از ۴۴ سال تازه ۸۴ روزه پاکم و خیلی نیاز به کمک دارم

  • دوست خوبم بهت تبریک میگم ، کار بزرگی کردی و خوشحالم مه اینجایید .
   واقعیت اینه که گروه و کانالی رو نمیشناسم و حق رد یا تایید جایی رو ندارم ، ولی همینجا و این سایت رو برای کارکرد تمام سوالات قدم و در میان گذاشتن تجربه ی دوازده ساله ی بهبودیم بنا شده .
   از طرفی توصیه میکنم بیش از فضای مجازی ، از تجربیات دوستان بهبودی جلستون و بصورت حضوری استفاده کنید که انرژی خیلی بیشتری در این تبادل تجربه وجود داره ?
   امیدوارم اینجا بیشتر ببینیمتون و در کنار هم سالها پاک و هوشیار بهبودی رو تجربه کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *